Reklama

Dwarim

Dwarim

28.07.2009
Czyta się kilka minut
Ks. Powtórzonego Prawa 1, 1-3, 22
P

Piąta księga Tory w oryginale nosi nazwę Księgi Słowa. Zwana też Drugą Torą albo Księgą Powtórzonego Prawa (zawiera liczne prawa i opowieści znane już z poprzednich ksiąg). Składa się z trzech mów Mojżesza, w których przezentuje on obraz Boga, ludu, prawa. Wypowiada się w pierwszej osobie, jakby mówił od siebie. W poprzednich partiach Tory każdą przemowę rozpoczynało sformułowanie: "I Pan zwrócił się do Mojżesza" - Mojżesz występuje w trzeciej osobie, jest wysłannikiem Wiekuistego. Bóg w czterech księgach Tory objawia się przez swe działania, słowa, nakazy, za to w Księdze Słów ujawnia się tylko dzięki słowom Mojżesza.

Jeden z klasycznych komentatorów Biblii twierdził, że to sam prorok owe mowy skomponował i dopiero z czasem Haszem Bóg nakazał mu ich spisanie i włączenie do Tory. W mistycznej Księdze Zohar powiada się, że księgę spisał Mojżesz, co uzupełnia...

4512

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]