Reklama

„Uczyńmy, będziemy posłuszni”

20.09.2015
Czyta się kilka minut
Mojżesz wziął Księgę Przymierza i czytał „w uszach ludu, którzy rzekli: Cokolwiek mówił Pan, uczyńmy, i posłuszni będziemy” (Wj 24, 7).
O

Ochoczo lud wziął na siebie nakazy Pana. Jakby nic poza oddaniem i miłością do Boga nim nie kierowało. Ale wiemy, że tak do końca nie musiało być. Izraelici, jak czytamy w Księdze, stanęli u stóp góry. Gemara czyta: stanęli pod górą lub w stopie góry. A że byli wobec swego Pana oporni, Haszem uniósł górę nad nimi jak jakiś garnek i zagroził im, że ich pod nią pogrzebie, jeśli nie przyjmą Tory. Czy więc Żydzi wedle Talmudu zostali zmuszeni do przyjęcia prawa? Czy zrobili to sami z siebie? Po to są mądrzy rabini, by stawiać sobie takie zagadki i na nie ciekawie odpowiadać. Pamiętać musimy, że zagadki czy pytania są ważniejsze niż odpowiedzi. Albo jeszcze inaczej: dobrą odpowiedzią jest ta, która prowadzi do następnych pytań.

Są trzy możliwe (albo znane) odpowiedzi na ten dylemat.

Pierwsza: mimo że Izraelici bardzo pragnęli przyjąć na siebie Torę, to cofnęli się czy...

3471

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]