Reklama

„Uczyńmy, będziemy posłuszni”

„Uczyńmy, będziemy posłuszni”

20.09.2015
Czyta się kilka minut
Mojżesz wziął Księgę Przymierza i czytał „w uszach ludu, którzy rzekli: Cokolwiek mówił Pan, uczyńmy, i posłuszni będziemy” (Wj 24, 7).
O

Ochoczo lud wziął na siebie nakazy Pana. Jakby nic poza oddaniem i miłością do Boga nim nie kierowało. Ale wiemy, że tak do końca nie musiało być. Izraelici, jak czytamy w Księdze, stanęli u stóp góry. Gemara czyta: stanęli pod górą lub w stopie góry. A że byli wobec swego Pana oporni, Haszem uniósł górę nad nimi jak jakiś garnek i zagroził im, że ich pod nią pogrzebie, jeśli nie przyjmą Tory. Czy więc Żydzi wedle Talmudu zostali zmuszeni do przyjęcia prawa? Czy zrobili to sami z siebie? Po to są mądrzy rabini, by stawiać sobie takie zagadki i na nie ciekawie odpowiadać. Pamiętać musimy, że zagadki czy pytania są ważniejsze niż odpowiedzi. Albo jeszcze inaczej: dobrą odpowiedzią jest ta, która prowadzi do następnych pytań.

Są trzy możliwe (albo znane) odpowiedzi na ten dylemat.

Pierwsza: mimo że Izraelici bardzo pragnęli przyjąć na siebie Torę, to cofnęli się czy...

3471

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]