Reklama

Ładowanie...

Dwaj prezydenci

13.09.2007
Czyta się kilka minut
Dwaj byli prezydenci, dwie sytuacje - niby podobne, a jednak różne.
N

Nie, Havel nie ma racji: Polska nie jest krajem Trzeciego Świata, w którym do przeprowadzenia uczciwych wyborów potrzeba międzynarodowych obserwatorów. Tak, Havel ma trochę racji: kampanie wyborcze w Polsce są brudne, stosuje się chwyty poniżej pasa, rządzi zasada, że na politycznej "wojnie" cel uświęca środki. Tyle że nie jest to polska specyfika. Cóż, demokracja - legendarny bonmot Churchilla - jest fatalnym ustrojem. Lepszego nie wymyślono także dlatego, że demokracja potrafi sama podnosić się z upadku po nadużyciach władzy. W demokracji nic się nie ukryje. Jeśli prawdą jest to, co o "porażających" rządach PiS-u opowiadają niedawni urzędnicy i sojusznicy PiS-u, jeśli minister Ziobro zbierał "haki" na Tuska i Olejniczaka, wyjdzie to na jaw. Jak nie dziś, to za rok.

Polska nie jest bantustanem. Ale... Jest takie powiedzenie: jeśli ktoś powie ci, że jesteś...

2789

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]