Reklama

Dwaj prezydenci

Dwaj prezydenci

13.09.2007
Czyta się kilka minut
Dwaj byli prezydenci, dwie sytuacje - niby podobne, a jednak różne.
N

Nie, Havel nie ma racji: Polska nie jest krajem Trzeciego Świata, w którym do przeprowadzenia uczciwych wyborów potrzeba międzynarodowych obserwatorów. Tak, Havel ma trochę racji: kampanie wyborcze w Polsce są brudne, stosuje się chwyty poniżej pasa, rządzi zasada, że na politycznej "wojnie" cel uświęca środki. Tyle że nie jest to polska specyfika. Cóż, demokracja - legendarny bonmot Churchilla - jest fatalnym ustrojem. Lepszego nie wymyślono także dlatego, że demokracja potrafi sama podnosić się z upadku po nadużyciach władzy. W demokracji nic się nie ukryje. Jeśli prawdą jest to, co o "porażających" rządach PiS-u opowiadają niedawni urzędnicy i sojusznicy PiS-u, jeśli minister Ziobro zbierał "haki" na Tuska i Olejniczaka, wyjdzie to na jaw. Jak nie dziś, to za rok.

Polska nie jest bantustanem. Ale... Jest takie powiedzenie: jeśli ktoś powie ci, że jesteś...

2789

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]