Reklama

Duo Duo

Duo Duo

27.05.2013
Czyta się kilka minut
Tomaž Šalamun czyta śpiewnie, jak młody prawosławny mnich; kiedy polski przekład tego samego wiersza odczytuje następnie jego siostrzeniec Miłosz, brzmi to jak seria z karabinu maszynowego po zakończeniu piosenki.
P

Philip Levine czyta mocno, zdecydowanie, jakby przemawiał na zebraniu lokalnej wspólnoty albo tłumaczył coś klientom w sklepie z narzędziami. „Poezja nie rodzi się ani z bólu, ani z radości – wtedy to byłoby łatwe”, mówi Juan Gelman, a jego spokojny głos dobiega spod ziemi. „W moim przypadku poezja rodzi się z obsesji”. Opowiada, jak któregoś razu zaczął czytać wiersz kotu. Kot zjeżył grzbiet i wyskoczył przez okno. „Nie był niewdzięcznikiem, był krytykiem literackim – a to coś znacznie gorszego od niewdzięcznego człowieka”, śmieje się ochryple argentyński poeta. Nawet gdyby nie znało się jego historii, z samego tonu głosu można by wyczytać, że to ktoś, kto wiele przecierpiał.
A Duo Duo? Wiersze pełne emocji czyta, nie podnosząc głosu. W czasie rozmowy odpowiada na ogół krótko, konkretnie, poszczególne stwierdzenia ilustrując ruchami dłoni. Najbardziej enigmatyczny, najbardziej...

3793

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]