Reklama

Duma i wyprzedzenie

Duma i wyprzedzenie

26.02.2018
Czyta się kilka minut
Susan Sontag należała do ostatniego pokolenia, które szukało w kulturze absolutu, wierzyło w skuteczność myślenia i dążyło do wyzwolenia na drodze intelektu.
Susan Sontag, 1979 r. AKG/ EAST NEWS
G

Gdy miałam pięć lat, oznajmiłam (...), że zdobędę Nagrodę Nobla”. Nie było to marzenie typowe dla dziewczynek w roku 1938. Jednak w 1966 r. – „w życia wędrówce, na połowie czasu” – 33-letnia Susan Sontag z właściwą sobie rzetelną oschłością oceniła w dzienniku: „Wiem, że miałam – że mam – dobry umysł, może nawet potężny. Nie jestem jednak genialna. Zawsze o tym wiedziałam”.

Wydała już wtedy, prócz powieści, znakomity tom esejów „Style radykalnej woli” (1966), który ukazał się właśnie w polskim przekładzie Dariusza Żukowskiego. Opublikowała także sensacyjnie przyjęte studium „Notatki o kampie” (1964). Jeśli przyjąć, że nie ma większej chwały dla intelektualisty, niż uchwycić nienazwany, lecz wszechobecny fenomen kultury i bezbłędnie go zdefiniować, takiej chwały Sontag niewątpliwie dostąpiła. To więcej niż zadekretowanie tej czy owej mody. Sontag wyabstrahowała zjawisko „kampu...

18191

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Podobne teksty

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]