Reklama

Duchowa wolność

Duchowa wolność

03.12.2012
Czyta się kilka minut
Nikt, kto będzie pisał o kulturze polskiej lat powojennych i późniejszych, aż do czasu wolnej Polski, nie przejdzie obojętnie obok nazwiska Jerzego Turowicza.
W

Właśnie kultura była jego miłością i domeną. Kultura rozumiana jako duchowa wolność, która się oprze wszelkim autorytaryzmom i totalitaryzmom. Kultura rozumiana także jako Kościół otwarty, uczący wewnętrznej wolności, gdy zewnętrznej wolności nie ma wcale lub gdy jest ona arbitralnie ograniczana. Kultura rozumiana jako najwyższe dobro narodu i najgłębsza więź z całą Rodziną Ludzką, zwłaszcza z tą jej częścią, która cierpi biedę i niedorozwój. Jerzy Turowicz w latach ucisku i ograniczeń stworzył pismo, jedyne od Łaby po Władywostok, które taką kulturę ludziom niosło i w nich krzewiło. Takim był jego i jego przyjaciół – w tym właśnie zgasłego Jacka Woźniakowskiego – „Tygodnik Powszechny”. Mówił wtedy „Tygodnik Powszechny” przez lata za społeczeństwo i do społeczeństwa. Polskie przemiany lat 1980 i 1989 powitał Jerzy z radością. Był jak mało kto ich wielkim prekursorem. To nie on się zbliżył do dziejącej się wtedy historii – to historia się zbliżyła do Niego.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]