Reklama

DRUGI DZIENNIK PILCHA

DRUGI DZIENNIK PILCHA

03.05.2013
Czyta się kilka minut
Nie czuję gorączki ani nawet podwyższonej temperatury politycznej. Jest głucho, nudno i sennie. Dobra strona choroby: człowiekowi się zdaje, że żyje w normalnym kraju.
Rys. Andrzej Dudziński
1

15 kwietnia | Pisz pan to! Nie pisz pan tamtego! – atakuje mnie we śnie ktoś równie przypadkowy co, jak się okazuje, wszechwiedzący. Dlaczego nie odpowiadam: czytaj pan to! Nie czytaj pan tamtego! Dlaczego tak nie odpowiadam? Paraliżująca gesty i koślawiąca mowę zmora senna nie ma nic do rzeczy. Jeszcze rok temu na stokroć łagodniejszy atak zareagowałbym – obojętne: na jawie czy w majakach – stokroć brutalniej. Reagowałem na wszystko, nawet na prywatne listy – tak jest – jak mi się uwidział cień nieprzychylności, chłostałem Bogu ducha winnego (w najgorszym razie: niezręcznego) korespondenta do krwi.
Dziś żadnej jadowitości bym nie napisał, a wszystkich (niech będzie: prawie wszystkich) napisanych żałuję. Nie. Nie spłynęły na mnie dobroć pospołu z wyrozumiałością. Prędzej poczucie daremności wszystkiego. Niewystarczalność środków; wciąż nie mogę znaleźć języka...

8334

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]