Reklama

Ładowanie...

DRUGI DZIENNIK PILCHA

03.05.2013
Czyta się kilka minut
Nie czuję gorączki ani nawet podwyższonej temperatury politycznej. Jest głucho, nudno i sennie. Dobra strona choroby: człowiekowi się zdaje, że żyje w normalnym kraju.
Rys. Andrzej Dudziński
1

15 kwietnia | Pisz pan to! Nie pisz pan tamtego! – atakuje mnie we śnie ktoś równie przypadkowy co, jak się okazuje, wszechwiedzący. Dlaczego nie odpowiadam: czytaj pan to! Nie czytaj pan tamtego! Dlaczego tak nie odpowiadam? Paraliżująca gesty i koślawiąca mowę zmora senna nie ma nic do rzeczy. Jeszcze rok temu na stokroć łagodniejszy atak zareagowałbym – obojętne: na jawie czy w majakach – stokroć brutalniej. Reagowałem na wszystko, nawet na prywatne listy – tak jest – jak mi się uwidział cień nieprzychylności, chłostałem Bogu ducha winnego (w najgorszym razie: niezręcznego) korespondenta do krwi.
Dziś żadnej jadowitości bym nie napisał, a wszystkich (niech będzie: prawie wszystkich) napisanych żałuję. Nie. Nie spłynęły na mnie dobroć pospołu z wyrozumiałością. Prędzej poczucie daremności wszystkiego. Niewystarczalność środków; wciąż nie mogę znaleźć języka...

8334

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]