Reklama

Ładowanie...

DRUGI DZIENNIK PILCHA

14.01.2013
Czyta się kilka minut
Ładnych parę „czytających w tramwajach” lasek odnotowałem, były wśród nich istoty niezauważalne niczym trik iluzjonisty i rzucające się w oczy niczym bengalskie fajerwerki.
Rys. Andrzej Dudziński
1

17 grudnia | Minionego lata, w tramwaju nr 17 ujrzałem kobietę czytającą książkę. Widok taki zawsze mnie porusza, zawsze reaguję z równie intensywną, co niezrozumiałą emocją. Nie mam pojęcia jaką. Nie chodzi o mniej lub bardziej erotyczne reakcje na kobiecość czy intelektualne na lekturę. W każdym razie nie tylko o takie reakcje idzie. „Czytająca w tramwaju” uruchamia we mnie dziwny mechanizm, trąca tajemną strunę, oczywiście zachwyca, generalnie zachwyca, ale też (zgoła niemarginalnie) irytuje, drażni, rozwściecza, z święcie ustalonego rytmu wybija.

Na pytania, jaki tu jest kompleks, jaka psychoanaliza czy inna metempsychoza, już nie szukam odpowiedzi. Od pewnego czasu w ogóle nie stawiam tego rodzaju pytań. Kiedyś niezmiennie w takiej sytuacji przywoływałem „Esse” Miłosza, wiersz ten zdał mi się zarówno modlitwą do wszystkich przypadkowo napotkanych bogiń,...

9368

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]