Reklama

DRUGI DZIENNIK albo autobiografia w sensie ścisłym

DRUGI DZIENNIK albo autobiografia w sensie ścisłym

26.08.2013
Czyta się kilka minut
Na razie nie znam tych rozterek, na razie relaksacyjnie zeszczany w pieluchę nie wiem, że jestem nie-Polakiem, nie wiem, że jestem niekatolikiem, nie wiem, że jestem kompletnym analfabetą, nie wiem, że rok temu umarł Andriej Płatonow.
il. Andrzej Dudziński
W

W POPRZEDNIM ODCINKU...
Podglądamy ojca autora całkowicie pochłoniętego jedną myślą, a właściwie nie tyle myślą, co pra-popędem: jak zdobyć serce Wandzi od Chlebków? „Matka była skłonną do finezyjnej pulchności blond nastolatką anielskiej urody – nie tylko w tamtych czasach jeden z pra-ideałów kobiecego piękna”. We wspomnieniach pojawiają się także położna, panna Stryczek, i piastunka Emma („Nie pamiętam wprawdzie żadnych konkretów, ale jestem absolutnie pewien: wyzwoliła we mnie zwierzęcy głód dotyku”). I jeszcze kilka jaśniejszych plam w pomroce dziejów: śmierć Bieruta, pokój przy Filareckiej 10 i małpy w zoo. „Śmiałem się podobno tak przeraźliwie, jakby coś mi się stało, albo jakbym coś zrozumiał”...
REDAKCJA

Skrzypce w stogu siana
Zajechaliśmy jak się patrzy przez żelazną bramę, turkot...

10306

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]