Reklama

DRUGI DZIENNIK albo autobiografia w sensie ścisłym

DRUGI DZIENNIK albo autobiografia w sensie ścisłym

02.09.2013
Czyta się kilka minut
Maria Czyżowa – jedna z najtwardszych i najdzielniejszych osób, jakie znałem, z najwyższym trudem znosiła ziemskie bytowanie. Jeśli teraz myślicie, że umierała z chęcią, jesteście naiwni jak kocięta.
il. Andrzej Dudziński
W

W POPRZEDNIM ODCINKU...
Poznajemy topografię gospodarstwa i jego budowle, np. Szlofkę (Pralnię), Wędzok (Wędzarnię) czy Drewnię (Drewutnię). Wchodzimy do ich wnętrz („Każdy z tych sezamów miał swoje sionki, szpajski, przybudówki, wszystko wypełnione niewiarygodną liczbą najniewiarygodniejszych przedmiotów”). Podwójność języka – z jednej strony powszechnego, z drugiej domowego – zostanie odnotowana wiele lat później. „Na razie – pisze autor – nie znam tych rozterek, na razie relaksacyjnie zeszczany w pieluchę nie wiem, że jestem nie-Polakiem, nie wiem, że jestem nie-katolikiem (...), nie wiem, że rok temu umarł Andriej Płatonow”.
REDAKCJA

Awersja do podróży
Nie tylko niechęć do podróżowania łączyła babkę Czyżową z wielkimi satrapami ludzkości. Łączyła ją z nimi istota rzeczy. Niechęć do podróżowania jest...

9587

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]