Reklama

Droga na Wschód

Droga na Wschód

06.11.2005
Czyta się kilka minut
Już w pierwszym miesiącu pontyfikatu spekulowano, że Benedykt XVI zamierza zrealizować dwa wielkie projekty poprzednika: pojednać się z Moskwą i odwiedzić Rosję, oraz nawiązać stosunki dyplomatyczne z Pekinem. W minionym tygodniu Watykan potwierdził, że obie inicjatywy traktuje serio.I gotów jest do kompromisów.
Remont kościoła w Pekinie
S

Solą w oku komunistycznych Chin jest watykańska placówka dyplomatyczna na Tajwanie, który Republika Ludowa uważa za "zbuntowaną prowincję". "Gdybyśmy mogli nawiązać kontakty z Chinami, to nie jutro, ale jeszcze dziś wieczorem nuncjusz, a raczej chargé d’affaires na Tajwanie pojechałby do Pekinu" - oświadczył kard. Angelo Sodano podczas zeszłotygodniowego spotkania w centrum im. Matteo Ricciego na Uniwersytecie Gregoriańskim. Wypowiedź obiegła światowe serwisy, ale w gruncie rzeczy kardynał nie powiedział nic nowego. Jeszcze Jan Paweł II pogodził się z ceną, jaką przyjdzie zapłacić za nawiązanie stosunków z Chinami. Zresztą sam kard. Sodano wypowiadał się w tym duchu już w lutym 1999 r.

Dlatego ostatnia jego deklaracja nie wzbudziła na wyspie ani zaskoczenia, ani rozgoryczenia: "Wszyscy wiedzą, że Stolica Apostolska chciałaby ustanowienia stosunków z Chinami...

5953

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]