Reklama

Doświadczenie oka

Doświadczenie oka

13.05.2008
Czyta się kilka minut
Ta erudycyjna, teoretyczna książka nie jest zwykłą pracą akademicką. To prawda, jej autor, John Gage, jest wybitnym historykiem sztuki specjalizującym się w twórczości Turnera, profesorem Cambridge.
J

Jednak "Kolor i kultura" to dzieło wyrastające z najprostszego doświadczenia zmysłowego. We wstępie Gage wspomina: "W pewne pochmurne popołudnie w mieście Dorchester napotkałem niezwykłą kompozycję kolorystyczną: samotną, starą budkę telefoniczną na skraju lasu, gdzie krzykliwy zazwyczaj kontrast między czerwoną farbą a zielenią liści został zmiękczony i uśredniony przez »ciepłe« głębie ciemnej, pełnej drzew przestrzeni za budką. Był to zaskakujący obraz jedności w obrębie kontrastu".

Takie kolorystyczne zadziwienia i zachwyty zdarzają się chyba każdemu - choć nie każdy potrafi je nazywać. Książka Gage’a opowiada o pytaniach, jakie człowiek od zawsze zadawał barwom świata - przekształcanym przez niego w barwy sztuki. Ma charakter chronologiczny, a zarazem tematyczny. By mówić o artystycznych i filozoficznych teoriach, używa narracji równie wartkiej, co...

2804

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]