Reklama

„Delta" i inni

„Delta" i inni

19.02.2007
Czyta się kilka minut
Nikt już nie będzie opowiadał, że biskupi chronią dawnych agentów. Usłyszymy natomiast zarzuty, że dawne winy księży wywleka się na forum publiczne oraz że w niektórych przypadkach wyżej stawia się wiarygodność esbeckich dokumentów niż słów zaprzeczającego współpracy kapłana.
Ryszard Terlecki i bp Jan Szkodoń
A

A jednak pod dywan nie zamiata! Niezbitym dowodem na to, że Kościół podejmuje rozliczenia z PRL-owską przeszłością, jest zaprezentowana 15 lutego w auli krakowskiego Ignatianum książka "Kościół katolicki w czasach komunistycznej dyktatury. Między bohaterstwem a agenturą". W spotkaniu uczestniczyli redaktorzy tomu: Ryszard Terlecki (IPN) i ks. Jan Szczepaniak (PAT), dwaj dziennikarze (Tomasz P. Terlikowski z "Rzeczpospolitej" i niżej podpisany) oraz delegowany przez kard. Dziwisza przewodniczący komisji "Pamięć i Troska" bp Jan Szkodoń.

Bez taryfy ulgowej

Choć już istnieją w Polsce opracowania materiałów zawartych w "kościelnych teczkach" IPN-u, to krakowska publikacja ma ogromne znaczenie. Pierwszy raz bowiem pod tak wysokim kościelnym protektoratem pracował zespół kompetentnych historyków z kościelnej uczelni i z IPN....

10041

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]