Reklama

Dolina mroku, dolina światła

Dolina mroku, dolina światła

09.03.2010
Czyta się kilka minut
Stefan Chwin: Najciemniejszą doliną nie jest samobójstwo. Najciemniejszą doliną byłby świat, w którym samobójstwa nie moglibyśmy popełnić.
Stefan Chwin, "Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni"
Ż

Żaden tryb dyskursu - napisałeś, Zbyszku, w swoim życzliwym dla mnie eseju - nawet najbardziej trzeźwy i racjonalny, nawet w swojej demaskatorskiej pasji sumienny i szlachetny, jak w przypadku książki Chwina, nie potrafi wytrzebić ze mnie lęku przed śmiercią. I wolę chyba - mój grzech! - eskapizm i konsolacje, wolę zachwyt krzepką, jak w "Colas Breugnon" Romain Rollanda czy "Wesołych przygodach Robin Hooda" Howarda Pyle’a, urodą życia niż rozumne, analityczne przyglądanie się śmierci".

Po stokroć masz rację. Któż by tam zresztą nie wolał zachwytu krzepką urodą życia! Cóż, tyle że ja - mój grzech! - nigdy nie bałem się śmierci. Brzmi to zapewne mało prawdopodobnie, ale tak właśnie było. Bałem się tego, co śmierć poprzedza, i tego, co po śmierci może nastąpić, ale nie jej samej. Bałem się cierpień życia ziemskiego i cierpień życia pośmiertnego, czego w dużym...

12438

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]