Reklama

W najciemniejszej dolinie

W najciemniejszej dolinie

09.03.2010
Czyta się kilka minut
Zbigniew Mikołejko: Nie mam przekonania i odwagi, by powiedzieć, że życie odarte jest z majestatu. Nie potrafię zatem uwierzyć w tezę Chwina, że "nasz strach przed śmiercią wcale nie jest tak naturalny, jak myślimy".
Alex Colville „Pacific” / copyright A. C. Fine Art Inc.
K

Kiedyś tam, w tych jasnych i nieświadomych dniach dzieciństwa, kiedy trup był dla mnie rzeczą jak inne rzeczy - rzeczą bez szczególnej wymowy, tak bezbolesną i naturalną jak patyk, kawałek cegły czy liść na wietrze - matka zabrała mnie na lidzbarski cmentarz, smętne wzgórze zmarłych, w XIX wieku oddane pod ich milczącą władzę w dawnym parku Krasickiego. Jak pamiętam, dzień był lekki, przyjemny, wiosenny chyba - i szliśmy (pośród drzew egzotycznych, jak gdyby "nie na miejscu") jedną z głównych alei. Alei jednak, na mocy jakiegoś paradoksu, położonej na obrzeżu nekropolii, gdzieś pomiędzy koroną wzgórza a zawsze mrocznym i zawsze pełnym zbutwiałych liści wąwozem, który po dziś dzień zresztą kojarzy mi się z "doliną ciemną" z Psalmu 23.

W alei tej niewiele było wtedy grobów - stały samotne, odcięte płową smugą piaszczystej drogi od głównego miasta umarłych. A na...

15247

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]