Reklama

Doktor Faust na Rezurekcji

Doktor Faust na Rezurekcji

03.04.2007
Czyta się kilka minut
Z pewnością znacie mroczne opowiadanie o Doktorze Fauście. Działo się to w nocy - tej nocy, o której Ojcowie Kościoła mawiali, że jest najcudowniejszą z nocy chrześcijańskich. Stary Faust rozmyślał nad sensem życia. Żadna z nauk nie doprowadziła go do odczytania zagadki bytu. O świcie, owładnięty głęboką depresją uczony postanowił wypić przygotowaną przez siebie truciznę. W chwili gdy usta już miały dotknąć brzegu śmiercionośnego pucharu, z pobliskiej parafii rozległo się bicie dzwonów i śpiew chóru, oznajmiające radość wielkanocnego poranka. Stara pieśń i dzwony nie pozwoliły zerwać nici życia. Faust konstatuje, że nie ma innej drogi jak powrót do wiary dziecka i podjęcie na nowo trudu człowieczego życia. W jego powrocie brakuje jednak Wielkanocnego optymizmu i radości. Jest poczucie, że panuje nad nim coś, czego nie kontroluje.
C

Czy świadkowie zmartwychwstania przeżywali radość wielkanocnego poranka? Ewangelie nie zostawiają co do tego wątpliwości: uczniowie byli najpierw targani rozterkami i niedowierzaniem. Dopiero potem, powoli i stopniowo, dochodzili do przekonania, że ten, kogo widzą, to zmartwychwstały Jezus. Udziałem kobiet idących rankiem, aby zabalsamować zwłoki Jezusa, był wielki niepokój i traumatyczne odkrycie pustego grobu. Gdybyśmy mieli przeżyć Wielkanoc tak, jak przeżyli ją oni, musielibyśmy zapomnieć o wszystkich życzeniach daru nowego życia, jakie składamy, dzieląc się przy stole jajkiem wielkanocnym. Musielibyśmy być gotowi na to, że jakiś fakt nieoczekiwany i niewytłumaczalny posiada tak wielką siłę oddziaływania, iż zawala się misterna konstrukcja budowanych przez nas poglądów na nasze życie i jego cel. Ale nawet gotowość brzmiałaby fałszywą nutą, bo zmartwychwstanie Jezusa było...

2605

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]