Reklama

Dokąd poszedł doktor Schulz

Dokąd poszedł doktor Schulz

14.04.2014
Czyta się kilka minut
Pociągnął za drzwi, zabolała ręka. Wyszedł przez sień pełną drewna. Spojrzał na niebo czy na zegarek? Czy mijając topolę rosnącą przy chacie przeczuwał cokolwiek?
Szałas Piotra Schulza na polanie Forędówka w Gorcach, 2008 r. Fot. Filip Springer
1

1.

Koniec marca, Gorce. Pracownik parku narodowego patroluje teren w dolince potoku Kamienica, w masywie Kudłonia. To odludny zakątek, rzadko ktokolwiek się tutaj zapuszcza. W pewnym momencie mężczyzna natrafia na ludzkie kości, fragmenty górskiej odzieży i plecak.

2.
Ruszył przez polanę, minął kępę krzaków, zostawił w kopnym śniegu głębokie ślady nart. Zniknął w lesie na przeciwległym krańcu polany. Dokąd poszedł doktor Schulz?

3.
Opisać tę chatę? Jej wnętrze, zapach? Od kilku lat ten sam, pustka i kurz. Jeszcze w sieni drewno ułożone w równe stosy, opisane z pedantyczną precyzją: „buk 2002”, „sosna 2003”, „buk 2004”. Ani jednego pniaka, ani jednej szczapy z 2005 r. Nie było kiedy narąbać?
Na stole stoi świeca i stare radio. Ciemność, cisza. Obok sterta gazet, wszystkie z końca 2004 i...

15090

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]