Reklama

Dobrze i niedobrze

Dobrze i niedobrze

05.06.2007
Czyta się kilka minut
Czytam nieduży komunikat prasowy, po którym chciałoby się powiedzieć: brawo Zamość! Miasto, w którym nie burzy się pomników, tylko stawia, i to nie byle komu: Dawidowi Psalmiście. Szkoda że nie ma zdjęcia pozwalającego utwierdzić się w przekonaniu, iż pomnik, tak jak powinien, jest piękny. I komponuje się z otoczeniem, które wybrano starannie: na skraju Rynku Starego Miasta, koło Nowej Bramy Lubelskiej. Brawo dla miasta i radnych, którzy tak nietypowo uczcili nie tylko, jak wyraził to prezydent Zamościa, kilkusetletnie wpisywanie się kultury żydowskiej w historię miasta, ale przecież także korzenie chrześcijaństwa, w symbolu tego, który tworzył jedną z najwspanialszych modlitw Kościoła, do dziś dnia przenikającą całą jego liturgię.
I

I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie zawartość samej notatki w "Naszym Dzienniku" z 22 maja. Nie chodzi o samą wiadomość, że - jak to w Polsce - byli także i przeciwnicy postawienia pomnika (a jeśli już, to absolutnie nie na Rynku). Chodzi o to, że autor notatki całkowicie utożsamił się z argumentami niezadowolonych. Dlatego dał jej tytuł "Niechciany pomnik", choć dalibóg nie wiadomo, jak liczne było owo grono protestujących z miejscowego stowarzyszenia, występującego pod hasłem: "tolerancja ma swoje granice". Użyta retoryka zapiera dech w piersiach. Okazuje się, że psalmista i jego do dziś dnia żywa w całym świecie modlitwa brewiarzowa i mszalna, od wieków źródło natchnienia dla niezliczonych tłumaczy i adaptatorów, to "symbol obcy naszej kulturze i tożsamości narodowej", którego miejsce mogłoby być co najwyżej "przy synagodze, a nie w zabytkowym centrum miasta".

...
1797

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]