Reklama

Cnota nieposłuszeństwa

Cnota nieposłuszeństwa

18.09.2005
Czyta się kilka minut
Czas dziś nie na przypomnienie i pożegnanie Kultury po roku obchodów, ale raczej na stałe z nią obcowanie, na ciągłe przypominanie jej zasad, które nie dają się podporządkować dzisiejszej grze politycznej.
Jerzy Giedroyc, lata osiemdziesiąte

“Kulturę" zacząłem czytać w 1964 r., u sąsiada. Po kilku latach zakazane książki zniknęły z jego biblioteki. Wolał je schować poza domem. Gdy w 1968 za udział w Marcu zostałem wyrzucony z Uniwersytetu Warszawskiego, poszedłem do Centralnej Biblioteki Wojskowej, mieszczącej się w Warszawie przy Alei 1. Armii Wojska Polskiego (przedtem i obecnie Szucha). Nie miałem nic do stracenia. Ku mojemu zdziwieniu bibliotekarz wziął kartkę z zapisanymi numerami i przyniósł mi upragnione zeszyty “Kultury" - ale po jednym. Aby otrzymać następny, należało oddać już przeczytany. Po dwu następnych wizytach oznajmiono mi o końcu zabawy: egzemplarze “Kultury" zostały odesłane do specjalnego, odległego magazynu.

Od 1970 r. miałem już, jako emigrant, nieograniczony kontakt z “Kulturą". Gdy moja sytuacja ekonomiczna ustabilizowała się nieco, zaprenumerowałem miesięcznik, kupowałem...

17071

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]