Reklama

Dlaczego celnicy i nierządnice nas ubiegną?

Dlaczego celnicy i nierządnice nas ubiegną?

04.11.2008
Czyta się kilka minut
Przecież nie z powodu grzechu i jego wielkości. To więcej niż pewne. Trudno żeby prawdopodobieństwo wejścia do nieba było wprost proporcjonalne do kalibru grzechu.
K

Kontekst Jezusowej deklaracji wiele nam wyjaśnia. Słowa "Zaprawdę powiadam wam: celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego" następują bezpośrednio po krótkiej przypowieści o dwóch synach wysłanych do pracy w winnicy: o pierwszym - nadgorliwym, co to natychmiast zadeklarował swoje posłuszeństwo, i o drugim - któremu się zrazu nie chciało, ale w końcu się opamiętał.

Która z tych dwóch postaw jest godna pochwały? Najlepiej, gdyby połączyć pierwszą z drugą: gorliwość deklaracji pierwszego syna z faktycznym posłuszeństwem drugiego. Tak idealnie jednak w życiu nie ma, przynajmniej niezbyt często. I Jezus dobrze o tym wie, dając nam za wzór nie tyle ideał bez skazy, co możliwą do zrealizowania życiową postawę. Poetycko wyraził to ostatnio zespół Lao Che w piosence "Oko": "Oko ma świadomość, że pisać jest trudno / Nie traktujcie jednak notatek...

3440

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]