Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Dla Romka Raczka

Dla Romka Raczka

31.03.2014
Czyta się kilka minut
To dziwne uczucie, gdy przychodzimy do kogoś, wiedząc, że niebawem go nie będzie.
P

Patrzymy i w miejscu postaci widzimy pustkę. Niechcący i bezwiednie. Pustka zjawia się wbrew i na przekór, bo przecież człowiek jeszcze jest. Siedzimy, rozmawiamy, przypominamy sobie historie, których w innej sytuacji byśmy nie przywołali. Chcemy zatrzymać życie. Sprawić, by minione jeszcze raz powróciło i odwlekło to, co ma nadejść. Jesteśmy delikatni i sprytni, by tego przyszłego nie wymienić ani nie nazwać. Milkniemy w pół słowa, zawieszamy głos, gryziemy się w język.
Trudno sobie poradzić z tym uczuciem. Nikt nas tego nie nauczył. Mówimy, a potem wychodzimy trochę ukradkiem, ponieważ gdzieś czujemy się winni. Dlatego, że to nie my i dlatego, że nie potrafimy znaleźć słów. Winni, bo nie potrafimy przegnać pustki. Bo jesteśmy bezradni i możemy tylko patrzeć i przywoływać dawne historie, by spowolnić bieg czasu. Stare pocieszenia odeszły, a nowych jeszcze nie odnaleźliśmy. One...

4426

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]