Reklama

Diamenty zremasterowane

Diamenty zremasterowane

17.02.2014
Czyta się kilka minut
Dwadzieścia jeden obrazów polskich reżyserów z lat 1957–87 znalazło się w programie rozpoczętej w tym miesiącu amerykańskiej retrospektywy filmu polskiego pod kuratelą Martina Scorsese.
„Pociąg”, 1959, Wojciech Zamęcznik
P

Przegląd „Polish Cinema: Martin Scorsese Presents” („Polskie kino: Martin Scorsese przedstawia”) zainaugurował pokaz „Barw ochronnych” Krzysztofa Zanussiego w nowojorskim Lincoln Center. Retrospektywie towarzyszyła tam również wystawa polskich plakatów filmowych.
Do imponującej listy funkcji i tytułów – reżysera, scenarzysty, producenta, laureata Oskara, dwóch Złotych Palm z Cannes oraz Złotych Globów – Martinowi Scorsese przybył kolejny: ambasador polskiego kina. Przegląd zorganizowała założona przezeń kilkadziesiąt lat temu organizacja non-profit – The Film Foundation, która za cel stawia sobie edukację i pielęgnowanie najlepszych tradycji kina.
WŁAŚCIWY ADRES
Najprawdopodobniej całe przedsięwzięcie nie doszłoby do skutku, gdyby nie pomysłowość, mrówcza praca i determinacja Jędrzeja Sablińskiego. To on miał namówić amerykańskiego reżysera do...

9703

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]