Reklama

Ładowanie...

Dialog po krańce ziemi

19.10.2010
Czyta się kilka minut
Fakt, że Prawda daje się chrześcijanom w pełni, cała, nie oznacza, że nie może się dawać w równej pełni także niechrześcijanom. Chrystus nie jest przecież ideą ani doktryną, ale Absolutną Miłością.
M

Mamy dziś w Kościele słowa zdawałoby się zużyte do cna, jak dialog czy misja. Na tych słowach budujemy swoje wizje, o nie toczymy boje, nimi się określamy. Kiedy Zbigniew Nosowski rozpoczął dyskusję na temat różnych twarzy naszego "monolitu religijnego" poprzez autorską klasyfikację "polskich katolicyzmów" ("Więź" nr 1/10), to spór z mojego punktu widzenia najważniejszy przybrał postać, którą Tomasz Terlikowski określił wówczas jako starcie pomiędzy "katolicyzmem misji" a "katolicyzmem dialogu".

Siła oddziaływania tej propozycji bierze się zapewne nie tylko stąd, że wielu chrześcijan odczuwa napięcie pomiędzy wyzwaniami dialogu a wezwaniem do misji. O napięciu takim mówią też teksty papieskie, teologiczne, publicystyczne. Ostatnio w tym właśnie duchu wypowiedział się w debacie "Tezeusza", której patronuje "TP", ks. Andrzej Draguła, członek Laboratorium "Więzi...

14487

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]