Reklama

Dancingowe wiersze

Dancingowe wiersze

09.05.2016
Czyta się kilka minut
Od „Rezydencji surykatek” Marta Podgórnik podkreśla „dancingowy” charakter swojej poezji.
W

W najnowszym tomiku pt. „Zawsze” do świata sztuczności, teatralnych przegięć i artystowskiej atmosfery przedostają się nowi bohaterowie (na przykład babcie i młoda Nina). Jest w tym świecie także znana już dobrze bohaterka, czyli Podgórnik – niemal cały czas prezentowana na scenie, w świetle jupiterów. „Zawsze” – bardzo piosenkowe, a nawet taneczne – układa się w rytm melodii retro. Wiersz „Kropelka żalu” przywołuje tekst „Uciekaj moje serce” Agnieszki Osieckiej, szlagier z serialu „Jan Serce”; w „Sopocie” wspomina się złotą Marylę – co przywodzi na myśl lata świetności sopockiego festiwalu muzycznego etc. Biorąc pod uwagę także inne teksty Podgórnik (zwłaszcza z „Rezydencji surykatek”), można chyba mówić o jej poezji jako o nowej odsłonie sentymentalizmu. Czym dla oświeceniowego sentymentalizmu była rekwizytornia natury, tym dla tej autorki jest rekwizytornia życia literackiego: festiwale, polityka wydawnicza, nagrody i stypendia, wreszcie – rola nieszczęśliwie zakochanej, zranionej poetki, w której chętnie Podgórnik widzi swoją bohaterkę. W tych wierszach sztuczność uczuć nie zaprzecza ich intensywności, prawda przeżycia nie kłóci się z jego odgrywaniem. ©

​MARTA PODGÓRNIK, ZAWSZE, Biuro Literackie, Wrocław 2015

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]