Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Dancingowe wiersze

Dancingowe wiersze

09.05.2016
Czyta się kilka minut
Od „Rezydencji surykatek” Marta Podgórnik podkreśla „dancingowy” charakter swojej poezji.
W

W najnowszym tomiku pt. „Zawsze” do świata sztuczności, teatralnych przegięć i artystowskiej atmosfery przedostają się nowi bohaterowie (na przykład babcie i młoda Nina). Jest w tym świecie także znana już dobrze bohaterka, czyli Podgórnik – niemal cały czas prezentowana na scenie, w świetle jupiterów. „Zawsze” – bardzo piosenkowe, a nawet taneczne – układa się w rytm melodii retro. Wiersz „Kropelka żalu” przywołuje tekst „Uciekaj moje serce” Agnieszki Osieckiej, szlagier z serialu „Jan Serce”; w „Sopocie” wspomina się złotą Marylę – co przywodzi na myśl lata świetności sopockiego festiwalu muzycznego etc. Biorąc pod uwagę także inne teksty Podgórnik (zwłaszcza z „Rezydencji surykatek”), można chyba mówić o jej poezji jako o nowej odsłonie sentymentalizmu. Czym dla oświeceniowego sentymentalizmu była rekwizytornia natury, tym dla tej autorki jest rekwizytornia życia literackiego: festiwale, polityka wydawnicza, nagrody i stypendia, wreszcie – rola nieszczęśliwie zakochanej, zranionej poetki, w której chętnie Podgórnik widzi swoją bohaterkę. W tych wierszach sztuczność uczuć nie zaprzecza ich intensywności, prawda przeżycia nie kłóci się z jego odgrywaniem. ©

​MARTA PODGÓRNIK, ZAWSZE, Biuro Literackie, Wrocław 2015

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]