Reklama

Czyste esencje muzycznych wzruszeń

Czyste esencje muzycznych wzruszeń

17.02.2009
Czyta się kilka minut
Techniczna doskonałość dźwięku na płytach potrafi działać na szkodę muzyki. To lekcja z porywającego koncertu Krystiana Zimermana.
M

Muzyka nie jest tożsama z dźwiękiem. Muzyka używa dźwięku do zorganizowania emocji w czasie" - Krystian Zimerman znany jest z podobnie przewrotnych tez. Przewrotnych - bo bez szczegółowej analizy, słuchając po prostu płyt artysty (których zakup notabene on sam stanowczo odradza), trudno się oprzeć wrażeniu, że takie sformułowania służyć mają kreacji własnego mitu, wprowadzenia zamętu w nie dość jeszcze ustabilizowaną definicję tożsamości dzieła muzycznego.

Otóż Zimerman słuchany w zaciszu domowym na audiofilskim sprzęcie brzmi w gruncie rzeczy sztucznie. Ze znakomitych pod każdym względem nagrań wyłania się pianista obsesyjnie dbający o parametry dźwięku, rezygnujący z emocji na rzecz - jak sam twierdzi - adekwatnego brzmienia. W konsekwencji jego nagrania przeczą stawianym przez niego postulatom...

O tym, że słowa pianisty mają głębsze...

4982

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]