Reklama

Prawo to za mało

Prawo to za mało

04.11.2008
Czyta się kilka minut
Kwestie zapłodnienia metodą in vitro, eksperymentów medycznych czy klonowania terapeutycznego pozostają w Polsce nieuregulowane. Kto i w jaki sposób powinien tworzyć ramy prawne dla tych zabiegów?
/rys. Natalia Kulka
B

Bioetyka postawiła przed biologami, etykami i prawnikami najtrudniejsze pytania: jak należy rozumieć pojęcie człowieka? Czym jest życie ludzkie? Kiedy się rozpoczyna? Kiedy kończy? Gdzie znajdują się granice autonomii osoby ludzkiej, wyznaczone np. swobodą badań naukowych? Powołany przez premiera zespół ds. bioetyki musiał się z nimi zmierzyć. Właśnie zakończył swoje prace.

***

Sporo czasu upłynęło, nim w Polsce zdecydowano się podjąć temat tak poważnie, jak to przewiduje Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Godności Istoty Ludzkiej wobec zastosowań Biologii i Medycyny, czyli tzw. konwencja bioetyczna Rady Europy, sporządzona w Oviedo 4 kwietnia 1997 r. Mimo że od tamtej pory pojawiały się koalicje o różnych barwach politycznych - AWS-UW, SLD-

-UP, PiS-LPR-Samoobrona - wprowadzenie prawa dotyczącego zagadnień bioetycznych nie...

8958

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]