Reklama

Czy sprawiedliwość wystarczy?

Czy sprawiedliwość wystarczy?

22.05.2005
Czyta się kilka minut
Czym jest miłosierdzie? Czym różni się od litości? W litości odkrywamy niepokojący odcień poczucia wyższości u człowieka pochylającego się nad nieszczęśnikiem, tego lepszego, któremu się udało i który ma się lepiej. Głęboka teologicznie i wysoce poetycka analiza przypowieści o synu marnotrawnym ukazuje inną perspektywę: uświadamia nam, że jest inaczej: relacja miłosierdzia opiera się na wspólnym przeżyciu tego dobra, jakim jest człowiek, na wspólnym doświadczeniu tej godności, jaka jest jemu właściwa (Dives in misericordia, nr 6). A więc nie jest tak, że ja daję tobie, ale spotykamy się razem w relacji zwrotnej, gdzie obie strony wychodzą wzbogacone, bowiem wspólne jest im nowe odkrycie godności człowieka.
T

Temat Bożego miłosierdzia krąży wokół tematu Odkupienia. Gdy czytaliśmy pierwszą z encyklik Jana Pawła II, odkryciem były słowa mówiące o Ewangelii jako o zdumieniu nad tym, jak wielki jest człowiek. Było to odkrycie ludzkiego wymiaru tajemnicy Odkupienia. “Krzyż stanowi najgłębsze pochylenie się Bóstwa nad człowiekiem, nad tym, co człowiek - zwłaszcza w chwilach trudnych i bolesnych - nazywa swoim losem. Krzyż stanowi jakby dotknięcie odwieczną miłością najboleśniejszych ran ziemskiej egzystencji człowieka, wypełnienie do końca mesjańskiego programu, który kiedyś Chrystus sformułował w synagodze w Nazarecie (por. Łk 4, 18-21)" (nr 8).

Przeczytajmy przywołany przez Papieża fragment Ewangelii: “Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, natrafił na miejsce, gdzie było napisane: Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie,...

8111

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]