Reklama

Milczenie de Mello

Milczenie de Mello

09.10.2005
Czyta się kilka minut
Najważniejszą książką z dziedziny duchowości było w Polsce ostatnich lat Przebudzenie o. Anthony'ego de Mello. Po jej wydaniu w 1992 r. również inne prace hinduskiego jezuity zyskały popularność i trafiły do szerokiego kręgu czytelników - zwłaszcza do młodych i poszukujących. To wzbudziło obawy Kongregacji Nauki Wiary.
K

Kierowana wówczas przez kard. Josepha Ratzingera instytucja ogłosiła 22 sierpnia 1998 r. "Notyfikację w sprawie pism o. Anthony’ego de Mello SJ", zatwierdzoną przez Jana Pawła II. Do "Notyfikacji" dołączono obszerną "Notę wyjaśniającą". Kongregacja nie potępiła ani publikacji, ani autora, lecz w trosce o wiernych uznała za konieczne orzec, że niektóre z jego poglądów "są niezgodne z wiarą katolicką i mogą wyrządzić poważne szkody".

Złudzenia

Sprawa odbiła się szerokim echem, nie zamierzamy więc do niej wracać. Rozumiemy potrzebę przygotowania "Noty"; sama "Notyfikacja" wydawałaby się nieuzasadniona. Jednak porównanie obu części dokumentu dowodzi, że wizja, którą "Notyfikacja" odrzuca, nie jest chrześcijańska, ale zarazem - trudno ją uznać za wizję de Mello.

Autorzy "Noty" zdają się być przekonani, że wiernym...

19329

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]