Reklama

Czy Polsce będzie lepiej

Czy Polsce będzie lepiej

10.11.2008
Czyta się kilka minut
Nowy lokator w Białym Domu to symboliczny koniec okresu, gdy kraje postkomunistyczne - w tym Polska - cieszyły się szczególną pozycją na mapie interesów USA.
N

Nadwiślańskie reakcje na zwycięstwo Baracka Obamy pokazują, jak trudno uchwycić charakter zmiany, którą zapowiada przyszły lokator Białego Domu. Dla jednych oznacza to zwrot Ameryki w stronę większego zaangażowania w problemy globalne i możliwy koniec bliskich relacji Warszawy z Waszyngtonem. Inni z kolei upatrują w tym szansę na nowy etap relacji z USA, oparty tym razem nie na mirażu strategicznego partnerstwa, lecz na wielostronnych strukturach współpracy atlantyckiej.

Oba podejścia mają jedną wspólną cechę: trafnie rozpoznają, że dobiegł końca czas, w którym obszar postkomunistyczny w Europie Środkowej i Wschodniej miał do pewnego stopnia autonomiczną i szczególną pozycję na mapie interesów USA. Tym samym tożsamość regionu - a zwłaszcza jego północno-wschodniej części - zbudowana na walce o suwerenność i na nieufności wobec Rosji, traci najważniejszego...

4586

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]