Reklama

Czy Bóg ma poczucie humoru

Czy Bóg ma poczucie humoru

02.05.2015
Czyta się kilka minut
Jedna z tradycji mówi, że Jezus nigdy się nie śmiał. Inna – że śmiech, jako rzecz ludzka, nie był mu obcy. Czy w religii jest miejsce na śmiech i radość?
Fot. Brian Cahn / CORBIS
J

Jest taki czas w kalendarzu liturgicznym Kościoła, kiedy powinno się opowiadać w kazaniu dowcipy. To okres wielkanocny. Tak przynajmniej nakazuje średniowieczna tradycja „śmiechu paschalnego” – risus paschalis. Ale śmiech śmiechowi nierówny, może być bowiem dobry i zły. Z czego więc można się śmiać w chrześcijaństwie i Kościele? A z czego – nie? I dlaczego? Starożytni Grecy śmiali się ze swoich bogów do rozpuku. Czy Bóg chrześcijan nie ma poczucia humoru i się na nim nie zna?
 

Chłostanie Dionizosa
Niedawno na konferencji „Język. Religia. Tożsamość”, która odbyła się w Głogowie, prof. Sylwester Dworacki, filolog klasyczny, wygłosił referat pod znamiennym tytułem „Chłostanie Dionizosa. Bogowie na scenie Arystofanesa”. W swoim wystąpieniu mówił o różnicach między tragedią a komedią grecką. Jedną z tych różnic było potraktowanie bogów. O ile w...

13461

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]