Reklama

Śmiech Jezusa

Śmiech Jezusa

13.12.2015
Czyta się kilka minut
Bóg może z nas żartować, ale śmiać się nie powinien. To prawo człowieka, jedynej istoty, która widzi i tworzy śmieszność, dowodząc tym swojej mądrości.
Piero di Cosimo „Maria z dzieckiem i dwoma aniołami”, ok. 1505 r. (fragment) Fot. AKG-IMAGES / CAMERAPHOTO / EAST NEWS
L

Lakoniczny zapis w kieszonkowym kalendarzu poświadcza, że w 1972 r. przynajmniej raz byłem szczęśliwy. Pewnie szczęścia było więcej, ale nie pamiętam i dowodów na to nie mam żadnych. Ale 24 grudnia, po godzinie 17., patrząc na podłużny kształt pod choinką, wiedziałem, co kryje papier ściśnięty wstążką. Niestety, źródło autobiograficzne wskazuje, że nie było mi dane przenieść tej radości poza próg godziny 18. Oto bowiem, z nietypową dla siebie precyzją, w polu między godziną 17 a 18, wpisałem: „Babka złamała mi karabin”.

I to pamiętam już dobrze. Tę falę rozpaczy, rozczarowania, gniewu, pretensji, zawodu, chęci cofnięcia czasu – cały ten ogrom nieadekwatnego cierpienia dziecka z powodu niepoważnej straty, o której wkrótce zapomni, choć naprawdę nie zapomni nigdy; nigdy też jej nie wyrazi, a tym bardziej nie wypowie. Sprawcą jest bowiem osoba kochana i uwielbiana, która...

21861

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]