Reklama

Ładowanie...

Śmiech Jezusa

13.12.2015
Czyta się kilka minut
Bóg może z nas żartować, ale śmiać się nie powinien. To prawo człowieka, jedynej istoty, która widzi i tworzy śmieszność, dowodząc tym swojej mądrości.
Piero di Cosimo „Maria z dzieckiem i dwoma aniołami”, ok. 1505 r. (fragment) Fot. AKG-IMAGES / CAMERAPHOTO / EAST NEWS
L

Lakoniczny zapis w kieszonkowym kalendarzu poświadcza, że w 1972 r. przynajmniej raz byłem szczęśliwy. Pewnie szczęścia było więcej, ale nie pamiętam i dowodów na to nie mam żadnych. Ale 24 grudnia, po godzinie 17., patrząc na podłużny kształt pod choinką, wiedziałem, co kryje papier ściśnięty wstążką. Niestety, źródło autobiograficzne wskazuje, że nie było mi dane przenieść tej radości poza próg godziny 18. Oto bowiem, z nietypową dla siebie precyzją, w polu między godziną 17 a 18, wpisałem: „Babka złamała mi karabin”.

I to pamiętam już dobrze. Tę falę rozpaczy, rozczarowania, gniewu, pretensji, zawodu, chęci cofnięcia czasu – cały ten ogrom nieadekwatnego cierpienia dziecka z powodu niepoważnej straty, o której wkrótce zapomni, choć naprawdę nie zapomni nigdy; nigdy też jej nie wyrazi, a tym bardziej nie wypowie. Sprawcą jest bowiem osoba kochana i uwielbiana, która...

21861

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]