Reklama

Dlaczego Sara się śmiała?

Dlaczego Sara się śmiała?

30.10.2006
Czyta się kilka minut
Wiara w "sprawy ostateczne jest probierzem prawdziwości naszej wiary w Boga. Kiedy ograniczymy się do obszaru życia doczesnego, pozostanie nam z chrześcijaństwa to, co zostało po oświeceniowej wyprzedaży transcendencji - garstka zasad etycznych i humanitarnej dobroczynności, a w wersji bardziej współczesnej pewien typ egzystencjalizmu, połączony z poetyckim zmysłem tajemnicy.
fot. E. Lempp
P

Pewien bardzo bliski mi człowiek zwierzył się przed kilku laty, że nie wierzy w życie pozagrobowe. Pamiętam dokładnie jego słowa i okoliczności, w jakich zostały wypowiedziane. Wspinaliśmy się na masyw wysokogórski; ujrzawszy skalny amfiteatr, który nagle wynurzył się z chmur, napomknąłem, że tak mniej więcej wyobrażam sobie scenerię Sądu Ostatecznego: każdy stać będzie samotny na szczycie góry, w miejscu, do którego doprowadziła nas nasza droga, dolina całego życia będzie leżeć pod nami jak na dłoni, a my zwróceni w stronę obłoku będziemy odpowiadać na pytania Pana. "Ja już nie wierzę - brzmiała cicha, bardzo cicha odpowiedź - że dla mnie będzie jeszcze jakieś potem".

Czułem, że człowiek ten, głęboko i szczerze wierzący w Boga, otworzył właśnie przede mną jedną ze swoich bolesnych tajemnic. Pilnowałem się, żeby nie uruchomić lawiny kontrargumentów; miałem...

22969

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]