Reklama

Ładowanie...

Czy 500 plus będzie obowiązywał próg dochodowy

Czy 500 plus będzie obowiązywał próg dochodowy

10.10.2022
Czyta się kilka minut
Według analizy ośrodka CenEA, 5 mld zł trafia do 10 proc. najbogatszych rodzin w Polsce, a do 10 proc. najbiedniejszych – jedynie 2 mld.
FOT. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
W

Wiceminister finansów Artur Soboń nie wykluczył wprowadzenia progów dochodowych w programie 500 plus, co zlikwidowałoby powszechny charakter świadczenia. „Takie progi mogłyby być. Warto o tym rozmawiać” – stwierdził polityk w rozmowie z Gazeta.pl.

Według analizy ośrodka CenEA, 5 mld zł trafia do 10 proc. najbogatszych rodzin w Polsce, a do 10 proc. najbiedniejszych – jedynie 2 mld. Trzeba jednak pamiętać, że w Polsce zarabia się wciąż na tyle mało, że samo otrzymanie 500 zł na dziecko potrafi przesunąć rodzinę na drabinie dochodowej. Przykładowo: gdyby zlikwidować 500 plus, rodziny z aż 80 tys. dzieci wypadłyby z 10 proc. najbogatszych w Polsce. Program stał się istotnym elementem domowych budżetów nawet dla nieźle sytuowanych rodzin i odbieranie im tego po sześciu latach byłoby niezbyt uczciwe. Szczególnie w czasie kryzysu.

Warto jednak pomyśleć o progu dochodowym podczas waloryzacji programu. Obecnie to świadczenie jest realnie warte ok. 380 zł. Waloryzacja jest więc potrzebna, ale można ją zawęzić na przykład do biedniejszej połowy społeczeństwa. Mniej zamożni otrzymywaliby 650 plus, a pozostali tyle, co dotychczas. Taki system wydaje się sprawiedliwszy.©


https://www.tygodnikpowszechny.pl/gospodarka

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Ukazał się pierwotnie pod tytułem: „500 plus wedle potrzeb”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]