Reklama

Człowiek z lampą

Człowiek z lampą

12.08.2007
Czyta się kilka minut
Nie ma chyba człowieka nieznającego nietzcheańskiej przypowieści o śmierci Boga. W "Radosnej wiedzy" ten ojciec współczesnego ateizmu opowiada o szalonym człowieku, który w środku słonecznego dnia zapala latarnię i wbiega na rynek miasteczka, wołając: "Szukam Boga, szukam Boga". Nadczłowiek wykrzykuje całemu światu, że Boga nie ma. Twierdzi, że każdy z nas zabił Boga i dzięki temu wszyscy zostaliśmy wreszcie uwolnieni od boskiego światła. Pozostało jedynie cień Boga. W następstwie tego wydarzenia ludzkość doznała ulgi, szczęścia, rozweselenia, jutrzenki. Każdemu wolno wszystko. Prawdziwe jest to, co irracjonalne. Człowiekowi pozostaje pokonać jeszcze tylko ten cień Boga kładący się na ludzkiej historii.
P

Piszę o tym wszystkim, bo Ewangelia stawia nas wobec pytania, co robić, gdy doświadczamy braku obecności Boga w naszym życiu. "Niech będą przepasane wasze biodra i zapalone wasze pochodnie" - zachęca Jezus. To cudowny obraz, jakże inny i jak dalece bardziej optymistyczny od nihilistycznej przypowieści niemieckiego filozofa. Pochodnia zapalona przez ucznia Jezusa nie jest lampą absurdu. To światło nadziei i wyczekiwania. Nie ma w tym zachowaniu cienia oszustwa i wprowadzania w błąd. Jest to wyraz logiki Ewangelii: Bóg może nas zaskoczyć w każdej chwili naszego życia, przechodząc obok nas nawet wcześniej, niż się go spodziewamy. Nie wszystko nam wolno. Nie wolno dać się zaskoczyć. Nie wolno przeoczyć spotkania. Nie wolno spać.

Przypowieść, a właściwie trzy przypowieści o powrocie pana z uczty weselnej, to na pierwszy rzut oka proste opowiadania o rzeczach...

2128

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]