Reklama

Ładowanie...

Czym rozproszyć mrok

13.12.2011
Czyta się kilka minut
Jak Księżyc zawdzięcza swoje światło odbitemu światłu słonecznemu, tak człowiek i jego umysł są odbiciem niestworzonego światła samego Boga.
/ fot. AlbumRomanski.pl
D

Długie zimowe wieczory zachęcają do rozmyślań o świetle i ciemności. Ludzi od zawsze interesowała metafizyka światła. Symbole ciemności i światła należą przecież do grupy najbardziej znanych metafor filozoficznych, teologicznych i literackich. Pisali o tym Platon i Arystoteles, gnostycy i św. Jan Apostoł, św. Augustyn i Hegel, Nałkowska i Conrad. Światłem malowali Fra Angelico i Rembrandt, Caravaggio i Monet. Światła wypatrywali Grecy i Inkowie.

Na trzy dni przed Bożym Narodzeniem modlimy się antyfoną "Magnificat": "O Wschodzie, Blasku światłości wieczystej i Słońce sprawiedliwości, przyjdź i oświeć żyjących w mroku i cieniu śmierci". Oświeć, czyli wyprowadź na lepsze drogi.

Na adwentowych wieńcach naszych kościołów, kaplic i domów wkrótce zapalimy czwartą świecę. Symbolika jest czytelna: nadchodzi więcej światła. Świece oświetlają mrok...

6428

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]