Reklama

Człowieczy los

Człowieczy los

25.03.2008
Czyta się kilka minut
Wydane na DVD arcydzieło Michała Kałatazowa ogląda się dzisiaj inaczej niż przed laty. Film z 1957 r. przestał być artystycznym argumentem w ideologicznym sporze. Nie ma ZSRR, został tylko jeden z najbardziej poruszających melodramatów w dziejach kina: smagana wiatrem, piękna twarz Weroniki - Tatiany Samojłowej i klucz żurawi na niebie.
"

"Lecą żurawie" inaugurują celnie pomyślaną, zakrojoną na wiele miesięcy serię wydawniczą. W marcu ukaże się jeszcze sześciogodzinna epopeja Siergieja Gierasimowa oparta na "Cichym Donie" Michała Szołochowa, a w kwietniu zabawne "Siedemnaście mgnień wiosny" z 1973 r. - kultowa historia sowieckiego Klossa. Sukces festiwalu "Sputnik nad Waszawą" oraz znakomite rosyjskie filmy z ostatnich lat (ostatnio porażający "Ładunek 200" Bałabanowa) przetarły szlak dla filmowych wspomnień. Kino radzieckie zawsze miało w Polsce zarówno zacietrzewionych oponentów, jak i licznych zwolenników. Pośród propagandowej filmowej nędzy kino ZSRR kojarzyło się u nas z arcydziełami Andrieja Tarkowskiego, a także z pozycjami tak klasycznymi jak "Lecą żurawie" - filmem, który wywalczył dla kinematografii ZSRR Złotą Palmę w Cannes. Nic się pod tym względem nie zmieniło. Do tej posępnej historii chce się...

2641

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]