Reklama

Ładowanie...

Czekam na Obamę

13.01.2009
Czyta się kilka minut
Etgar Keret, pisarz izraelski: Jeden z bohaterów filmu "Simpsonowie" mówił: "Jeśli to zrobisz, masz przesrane. Jeśli nie zrobisz, też masz przesrane". Taka jest nasza sytuacja. Nie mogę usprawiedliwiać faktu, że w Strefie Gazy giną niewinni. Ale nie mogę też krytykować izraelskiej decyzji o ataku.
P

Patrycja Bukalska: Konflikt w Strefie Gazy to regularna wojna, kolejna wojna Izraela. Czy jest jakakolwiek szansa na pokój w regionie? Czy też wszystko, na co można liczyć, to rozejm między jedną wojną a drugą?

Etgar Keret: Prawdopodobieństwo pokoju jest dziś znacznie mniejsze niż 4-5 lat temu. Co się stało? Po pierwsze, Hamas wygrał wybory, a z Hamasem u władzy... Cóż, z fundamentalistami trudno się negocjuje, bo ich interesują inne rzeczy niż zwykłych ludzi. Ich punkt widzenia jest inny, nie dotyczy tego świata. To niemal jak zderzenie dwóch różnych ontologii. Dwóch różnych idei mówiących o tym, co w życiu ważne.

Wydaje mi się, że Palestyńczykom nie zależało dziś na zerwaniu zawieszenia broni. Powiedziałbym, że było to natomiast w interesie panislamistycznym. Bo wielkim wygranym obecnego starcia będzie Iran i to on za...

11294

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]