Reklama

Czarujący świat nimf

Czarujący świat nimf

09.03.2010
Czyta się kilka minut
"La Fida Ninfa" Vivaldiego w interpretacji debiutującego w Krakowie Ensemble Matheus pod batutą Jeana-Christophe’a Spinosiego, z zestawem olśniewających gwiazd barokowej wokalistyki, okazała się jedną z najlepszych odsłon cyklu Opera Rara.
L

Libretto "Wiernej nimfy" skomponowanej przez Vivaldiego na inaugurację werońskiej sceny Teatro Filarmonico w 1731 roku nie wyróżnia się oryginalnością. Jest wręcz typowe dla barokowego dramatu pastoralnego - nieco naiwne i dla współczesnego odbiorcy pretensjonalne, w wielu miejscach dramaturgicznie jałowe, z niepotrzebnie rozbudowaną galerią postaci wplątanych w wielopiętrową intrygę. Ale przecież w koncertowym przywołaniu dzieła w Krakowie nie o treść chodziło. Raczej o wielobarwną i efektowną muzykę włoskiego twórcy, ukazanie kompozycji, która w operowym dorobku artysty zajmuje miejsce wyjątkowe. I to w zjawiskowym - jak się okazało - wykonaniu.

Już pierwsze dźwięki "Sinfonii" - przez wzgląd na lukę w autografie zapożyczonej przez dyrygenta z powstałej dwa lata później opery "L’Olimpiade" - apetyt na sztukę najwyższej próby gwałtownie zaostrzyły. Piano na...

4095

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]