Reklama

Cyryl, Polska i Pussy Riot

Cyryl, Polska i Pussy Riot

12.08.2012
Czyta się kilka minut
W Rosji zbliżenie między polskim Kościołem katolickim a rosyjską Cerkwią prawosławną nie wywołuje takiego zainteresowania jak w Polsce.
T

Truizmem jest stwierdzenie, że Rosja to olbrzymie państwo, zajęte przede wszystkim swoimi sprawami. Niczym nowym nie jest także fakt, że rosyjskie społeczeństwo jest bardzo zateizowane i Cerkiew traktuje głównie jako część politycznego świata, zaś jej przywódcę jako polityka. Aktualny kontekst stanowi natomiast uwaga, że prawosławna cerkiew rosyjska i jej przywódca nie mają w Rosji w ostatnim czasie dobrej prasy.

– Postać patriarchy kojarzona jest ostatnio głównie ze skandalami. Liberalną i wielkomiejską opinię publiczną wzburzyła sprawa zespołu Pussy Riot [oskarżonego o obrazę uczuć religijnych po – będącym protestem wobec zaangażowania politycznego Cerkwi – występie w moskiewskiej świątyni pw. Chrystusa Zbawiciela – przyp. AB], historia z ekskluzywnym zegarkiem Cyryla, a także inne afery z nim związane – mówi „Tygodnikowi Powszechnemu” Stanisław Kuwaldin, dziennikarz...

5027

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]