Reklama

Wojna na modlitwy

Wojna na modlitwy

08.05.2012
Czyta się kilka minut
Jedna z aresztowanych feministek dzieli się na blogu uwagami na temat Nowego Testamentu, który studiuje w celi. „Dziś Chrystus na pewno siedziałby za chuligaństwo” – pisze, porównując prawosławnych dostojników do faryzeuszy.
Członkinie zespołu Pussy Riot podczas happeningu w cerkwi Chrystusa Zbawiciela. Moskwa, 21 lutego 2012 r. Fot. youtube
W

W niedzielę 29 kwietnia kilkudziesięciu młodych liberałów z ugrupowania „My”, na czele ze zdeklarowanym ateistą Romanem Dobrochotowem, wybrało się do cerkwi Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Zapowiadali, że chcą się pomodlić „o wygnanie biesów z kraju”. Dlaczego więc na ich drodze stanęli prawosławni aktywiści z kropidłami i wodą święconą? I co mają z tym wspólnego: trzy punkowe feministki w areszcie, kuzynka patriarchy Cyryla i nieudolni graficy komputerowi rosyjskiej Cerkwi?

NIEDŹWIADEK

Akcja młodych liberałów miała być kontynuacją „nabożeństwa punkowego” – happeningu politycznego żeńskiej grupy muzycznej Pussy Riot w cerkwi Chrystusa Zbawiciela.

21 lutego członkinie zespołu ustawiły przed ikonostasem sprzęt nagłaśniający i odśpiewały utwór z egzorcystycznym, stylizowanym na pieśni liturgiczne, refrenem: „Bogurodzico Dziewico, przegoń Putina,...

8689

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]