Reklama

Cyrk apokaliptyczny

Cyrk apokaliptyczny

19.10.2003
Czyta się kilka minut
W chwili, kiedy to piszę, jesteśmy dopiero na półmetku Dialogu, ale już widać, że to będzie najważniejszy polski festiwal od dobrych paru lat.
Ze spektaklu Teatro de Vertigem
P

Pierwsze wnioski w telegraficznym skrócie: Europejski teatr zalewa “czarnucha", mrok, ciemność i beznadzieja. Stop. Teatr coraz gorzej myśli o człowieku, nie znajduje już żadnej racji dla jego istnienia. Stop. Nagość staje się kostiumem aktora, nie ma wstydu, intymności, ciało jest po prostu instrumentem. Stop. Teatr konsekwentnie ucieka od sal teatralnych do wielkich przestronnych hal, miejsc zdegradowanych, namiotów. Stop. Teatr szuka dla swojego przesłania nowego społecznego kontekstu. Stop.

Więzienne kazanie

Brazylijski Teatro da Vertigem zabrał widzów Dialogu do Zakładu Karnego w Wołowie. Zagrana tam “Apokalipsa 1,11" była ostatnią częścią trylogii społeczno-religijnej, która wiodła widzów z nieba do piekła. Pierwsze przedstawienie cyklu, “Raj utracony", pokazano w kościele, drugie, “Hioba", w szpitalu psychiatrycznym,...

9323

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]