Reklama

Bezbronni

Bezbronni

12.06.2005
Czyta się kilka minut
To mógł być niezwykle przejmujący spektakl. Reżyserka nie oparła się jednak pokusie stworzenia sequela obsypanego nagrodami opolskiego Makbeta.
U

Uwspółcześnianie “Woyzecka" - dramatu, który wciąż zaskakuje aktualnością, ostrością i nieomal proroczym ukazaniem wynaturzeń “oświeconego" społeczeństwa, bardziej przerażających niż barbarzyństwo wieków dawniejszych - może dokonywać się różnymi sposobami w zależności od wyboru jądra inscenizacji, konkretu, wokół którego budowane będą sceniczne metafory. Maja Kleczewska wyciągnęła zaskakujący (i płodny teatralnie) wniosek z faktu, że Franz (tu: Franek) Woyzeck jest fryzjerem. W kaliskiej inscenizacji prawą część sceny zajmuje drobiazgowo odtworzony zakład fryzjerski, w którym tytułowy bohater wraz z przyjacielem Andrzejem świadczą usługi miejscowym dziewczynom i ważnym osobistościom miasteczka czy dzielnicy. Po drugiej stronie przyciąga wzrok witryna salonu sukien ślubnych, gdzie pracuje dziewczyna Franka - Maria.

Pomiędzy wulgarnymi, prowokującymi strojem i...

6130

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]