Reklama

Owca oznacza nadzieję

Owca oznacza nadzieję

03.04.2007
Czyta się kilka minut
W Wołowie czuć już wiosnę. Obudziły się pszczoły. Noce są jeszcze bardzo zimne inie wolno odwijać ramek zgrubych koców, ale jak słońce mocniej przygrzeje, owady wylatują zuli. Najpierw zwiadowczynie, potem reszta.
Doktor przy ulach, z kogutkowym w tle (fot. M. Olszewski)
D

Doktor przychodzi do pasieki co dwa dni, pracy huk. Rozpala ogień ze starych desek, piecze chleb i kawałek kiełbasy zwyczajnej przyoszczędzony ze śniadania, grzeje dłonie. W termosie herbata. Latem ma pod sobą jakiś milion owadów. Ostatnio czyści do białego drewna ule, dokładnie, żeby nie został ani gram zeszłorocznego brudu. Wyprosił specjalną karmę, 15 kilogramów lepkiej, wilgotnej masy, którą dzieli i wkłada do uli.

Pszczoły są jeszcze ospałe, latają jak półprzytomne. Krążą wokół owczarni, a tam rozpaczliwe beczenie. Skończyły się zimowe wykoty, jagniątka już pewnie stoją na nogach. Teraz chłopaki robią korektę racic. Niewdzięczne zajęcie. Jeden przytrzymuje owcę, drugi czyści raciczki z gnoju i skraca je nożycami. Potem psika specjalnym środkiem, żeby się zakażenie nie wdało. Jak w maju wypędzą owce na pastwisko, zwierzęta nie będą kuleć i chorować.

...
20979

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]