Reklama

Owca oznacza nadzieję

Owca oznacza nadzieję

03.04.2007
Czyta się kilka minut
W Wołowie czuć już wiosnę. Obudziły się pszczoły. Noce są jeszcze bardzo zimne inie wolno odwijać ramek zgrubych koców, ale jak słońce mocniej przygrzeje, owady wylatują zuli. Najpierw zwiadowczynie, potem reszta.
Doktor przy ulach, z kogutkowym w tle (fot. M. Olszewski)
D

Doktor przychodzi do pasieki co dwa dni, pracy huk. Rozpala ogień ze starych desek, piecze chleb i kawałek kiełbasy zwyczajnej przyoszczędzony ze śniadania, grzeje dłonie. W termosie herbata. Latem ma pod sobą jakiś milion owadów. Ostatnio czyści do białego drewna ule, dokładnie, żeby nie został ani gram zeszłorocznego brudu. Wyprosił specjalną karmę, 15 kilogramów lepkiej, wilgotnej masy, którą dzieli i wkłada do uli.

Pszczoły są jeszcze ospałe, latają jak półprzytomne. Krążą wokół owczarni, a tam rozpaczliwe beczenie. Skończyły się zimowe wykoty, jagniątka już pewnie stoją na nogach. Teraz chłopaki robią korektę racic. Niewdzięczne zajęcie. Jeden przytrzymuje owcę, drugi czyści raciczki z gnoju i skraca je nożycami. Potem psika specjalnym środkiem, żeby się zakażenie nie wdało. Jak w maju wypędzą owce na pastwisko, zwierzęta nie będą kuleć i chorować.

...
20979

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]