Reklama

Żadnych złudzeń

Żadnych złudzeń

07.12.2003
Czyta się kilka minut
Dziś nie przyjeżdża się już do Krakowa na premierę, koncert czy wernisaż. Nie zauważyliśmy nawet, kiedy w ciągu ostatnich czternastu lat kulturalna stolica Polski zamieniła się w jej stolicę kulinarną. Zobligowani Nagrodą Miasta Krakowa, przyznaną właśnie Tygodnikowi Powszechnemu, postanowiliśmy zapytać, co stało się z naszym miastem.
Rzeźby Igora Mitoraja na Rynku Głównym, październik 2003
K

Kraków nigdy zbytnio nie kochał artystów. Wiele mogliby o tym powiedzieć Wyspiański, Kantor, Skrzynecki... Nawet koronowany na władcę krakowskiej kultury Jan Matejko zwrócił berło i tytuł honorowego obywatela, gdy okazało się, że nie potrafi porozumieć się z rajcami co do przyszłości średniowiecznych zabudowań klasztoru duchaków. Mimo protestów malarza zostały zburzone, by zrobić miejsce Teatrowi im. Słowackiego. Krakowianom nie mieściło się w głowach, że można by go zbudować pięćset metrów dalej. Poza Plantami.

O tym, co w Krakowie nie powstało w wyniku małostkowości bądź głupoty, zapomina się, gdy tylko można świętować jakiś jubileusz. Zamiast wyrzutów sumienia pozostaje dobre samopoczucie: przecież to u nas mieszkają Nobliści, nasze Targi Książki niewiele ustępują tym we Frankfurcie i możemy na nich prezentować nasze znakomite wydawnictwa: Literackie, Znak...

30970

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]