Reklama

Coś więcej

Coś więcej

09.01.2006
Czyta się kilka minut
Władze kościelne upomniały się o przestrzeganie przepisów liturgicznych. Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Francis Arinze skierował list do inicjatorów Drogi Neokatechumenalnej, nakazując zrezygnowanie z niektórych praktyk obecnych w liturgii tego ruchu. Dokument, noszący datę 1 grudnia 2005 r., został przed kilkoma dniami podany do publicznej wiadomości. W tym samym czasie media ujawniły wystosowane przez abp. Stanisława Dziwisza do proboszczów przypomnienie (Pro memoria) o Mszach w góralskiej oprawie. Metropolita krakowski podkreśla w nim, że elementy góralskiej tradycji mogą się pojawiać w liturgii, lecz tylko w sposób bardzo wyważony i dopuszczony przez normy liturgiczne. Niedopuszczalne jest m.in. zastępowanie zatwierdzonych tekstów czytań mszalnych tłumaczeniami na gwarę góralską. W przeżywaniu liturgii występuje naturalne napięcie między dążeniem do tego, aby Eucharystia była jak najbliżej współczesnego człowieka, a troską o to, by nie zagubić jej istoty.
A

ARTUR SPORNIAK: - W liście do inicjatorów Drogi Neokatechumenalnej kard. Francis Arinze nakazuje zerwać z niektórymi utrwalonymi w tym ruchu praktykami liturgicznymi. Dlaczego?

O. TOMASZ KWIECIEŃ: - Wśród ruchów powstałych w Kościele na fali odnowy soborowej Droga Neokatechumenalna jest tym, który do liturgii wprowadził najdalej idące innowacje. Jak rozumiem, intencją było "przywrócenie" Eucharystii pierwotnej formy rytualnej, opisanej w II w. przez św. Justyna, czyli formy uczty. Takie podejście jest jednak dyskusyjne, bo na bazie świadectwa Justyna trudno jasno określić szczegóły celebracji. Także traktowanie liturgii przede wszystkim jako uczty może przesłonić obecny w Eucharystii od początku jej sens ofiarniczy. Reagowanie na pojawienie się nadużyć czy dwuznaczności w liturgii to normalna praktyka Kościoła.

...

13837

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]