Reklama

Ciągłość i zerwanie

Ciągłość i zerwanie

24.07.2007
Czyta się kilka minut
Trudno się spodziewać, by dla tradycjonalisty, który uważa liturgię trydencką za Mszę Wszechczasów, "pseudoliturgia posoborowa mogła stać się zwyczajną formą liturgii eucharystycznej.
fot. KNA-Bild
U

Uważna lektura motu proprio "Summorum Pontificum", jak i towarzyszącego mu listu Benedykta XVI do biskupów wyraźnie pokazuje, że problem przywrócenia tzw. Mszy trydenckiej nie ogranicza się do kwestii przywiązania do starej liturgii: łaciny i odprawiania plecami do zgromadzenia. Chodzi o sprawy o wiele bardziej fundamentalne: rozumienie Eucharystii i eklezjologię soborową, relację Kościoła do świata. Świadczą o tym także reakcje tradycjonalistów, tych katolickich i tych od abp. Lefebvre'a.

Jeden ryt czy dwa

Papież stwierdza, że oba Mszały, zarówno ten promulgowany przez Piusa V i na nowo wydany przez Jana XXIII (trydencki), jak i ten zatwierdzony przez Pawła VI (posoborowy) są "dwiema praktykami jedynego rytu rzymskiego". Oba są według niego wyrazem tego samego lex orandii, czyli prawa modlitwy, i jako takie "żadną miarą nie...

14829

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]