Reklama

Ładowanie...

Ciągłość i zerwanie

24.07.2007
Czyta się kilka minut
Trudno się spodziewać, by dla tradycjonalisty, który uważa liturgię trydencką za Mszę Wszechczasów, "pseudoliturgia posoborowa mogła stać się zwyczajną formą liturgii eucharystycznej.
fot. KNA-Bild
U

Uważna lektura motu proprio "Summorum Pontificum", jak i towarzyszącego mu listu Benedykta XVI do biskupów wyraźnie pokazuje, że problem przywrócenia tzw. Mszy trydenckiej nie ogranicza się do kwestii przywiązania do starej liturgii: łaciny i odprawiania plecami do zgromadzenia. Chodzi o sprawy o wiele bardziej fundamentalne: rozumienie Eucharystii i eklezjologię soborową, relację Kościoła do świata. Świadczą o tym także reakcje tradycjonalistów, tych katolickich i tych od abp. Lefebvre'a.

Jeden ryt czy dwa

Papież stwierdza, że oba Mszały, zarówno ten promulgowany przez Piusa V i na nowo wydany przez Jana XXIII (trydencki), jak i ten zatwierdzony przez Pawła VI (posoborowy) są "dwiema praktykami jedynego rytu rzymskiego". Oba są według niego wyrazem tego samego lex orandii, czyli prawa modlitwy, i jako takie "żadną miarą nie...

14829

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]