Reklama

Coś tu nie gra

Coś tu nie gra

20.03.2012
Czyta się kilka minut
„Wszystkie odloty Cheyenne’a” to kino drogi w letargu. Ale to właśnie ich wiecznie przymulony tytułowy bohater uświadamia nam, jak dziwny i absurdalny jest nasz świat.
J

Jak to możliwe, że czarna komedia wykorzystująca autentyczne slajdy z więźniami Auschwitz nie tylko nie wywołuje zgorszenia, ale jeszcze zdobywa nagrodę Jury Ekumenicznego na festiwalu w Cannes?

***

Oto Cheyenne, przebrzmiały gwiazdor rocka, po przybyciu z Dublina do Nowego Jorku ogląda wstrząsające zdjęcia, które mają mu przybliżyć postać ojca, niedawno zmarłego, a wcześniej niewidzianego od 30 lat. Bohater dowiaduje się, że zapamiętany z dzieciństwa numer wytatuowany na ojcowskim przedramieniu wcale nie był numerem telefonu. Że całe swoje życie ojciec poświęcił ściganiu obozowego prześladowcy, ukrywającego się od dawna w USA. Patrząc na komicznie przegiętą postać Cheyenne’a – starzejącego się faceta z makijażem i tapirem na głowie, można zadać jeszcze jedno pytanie: czy trzeba było sięgać po Zagładę, by opowiedzieć o mozolnym wychodzeniu z dzieciństwa...

5933

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]