Conrad Festival: Dzień drugi

Wielka polityka, większa literatura - tak w kilku słowach można opisać drugi dzień Conrad Festival. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzeń.

20.10.2015

Czyta się kilka minut

Spotkanie z Olgą Tokarczuk / Fot. Tomasz Wiech
Spotkanie z Olgą Tokarczuk / Fot. Tomasz Wiech

Drugi dzień festiwalu rozpoczął się od spotkania z Lilianą Hermetz. Druga już rozmowa w paśmie „Po debiucie” dotyczyła kondycji osoby wchodzącej w świat literatury, a także samej książki „Alicjanki”, w której autorka opisuje specyficzne doświadczenie relacji między matką i córką.

Kolejnym gościem był Lukas Bärfuss – wybitny niemiecki dramaturg i prozaik, autor książki „Sto dni”, w której opisuje krwawą, ale jednocześnie trudną do zrozumienia wojnę domową w Rwandzie. Powieść stworzyła okazję do rozmowy o kondycji współczesnej Europy i świata zachodniego.

Polityka zdominowała także kolejne spotkanie, „Przemoc i wyobraźnia”, podczas którego Leonidas Donskis, Tomas Venclova oraz Krzysztof Czyżewski dyskutowali o sytuacji w Europie Środkowej i Wschodniej. Goście byli zgodni, że to właśnie literatura daje szczególny wgląd w funkcjonowanie mechanizmów wielkiej polityki. 

Z kolei Varujan Vosganian podkreślił istotną rolę opowieści, które mają moc przywracania tożsamości ludzkiemu cierpieniu. W przeciwieństwie do pisarzy, historycy myślą przy pomocy abstrakcji, w których śmierć pojedynczego człowieka pozostaje anonimowa.

Earle Havens w niezwykle erudycyjnym i błyskotliwym wykładzie „Jak czytać stare książki, by ich nie zniszczyć?” pokazał, że materialna historia książek może być nawet ciekawsza od samych tekstów w nich zawartych.

Równolegle z wykładem amerykańskiego badacza, Swietłana Aleksijewicz czytała fragmenty swojej prozy w księgarni Lokator.


CZYTAJ TAKŻE:


Wieczorem odbył się wernisaż „Nieopowiedziane. Jan Peter Tripp”, po którym artysta, wraz z Małgorzatą Łukasiewicz i Magdaleną Heydel, rozmawiali o tym, czym jest obraz, a czym literatura i jaka relacja zachodzi między tymi mediami? Kontekstem dla rozmowy była książka napisana wspólnie przez Trippa i W.G. Sebalda „Unerzählt” („Nieopowiedziane”).

Spotkanie z Hoomanem Majdem, amerykańsko-irańskim dziennikarzem i publicystą, doskonale wpisało się w charakter tego dnia. Niezwykła, podwójna perspektywa kulturowa Majda umożliwia mu wgląd w sytuację w Iranie i w całym regionie. Jego proza reporterska pokazuje, podobnie jak w przypadku  Bärfussa, że świat Zachodu, mimo najlepszych chęci, myśli wewnątrz własnych, nierzadko niebezpiecznych schematów.

Ostatnim wydarzeniem dnia było spotkanie z Olgą Tokarczuk, tegoroczną laureatką Literackiej Nagrody Nike. Podobnie jak pierwszego dnia na rozmowie z Wiesławem Myśliwskim, frekwencja przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Projekt przeformułowania naszej wspólnoty historyczno-narodowej nigdy nie wydawał się pilniejszy.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Redaktor i krytyk literacki, stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.