Conrad Festival: Dzień pierwszy

Swietłana Aleksijewicz, Wiesław Myśliwski, Magdalena Parys, Paweł Pieniążek, Ziemowit Szczerek - to tylko niektórzy goście pierwszego dnia Conrad Festival.

19.10.2015

Czyta się kilka minut

Konferencja prasowa inaugurująca 7. edycję Conrad Festival /  / Fot. Tomasz Wiech
Konferencja prasowa inaugurująca 7. edycję Conrad Festival / / Fot. Tomasz Wiech

Siódma edycja Festiwalu im. Josepha Conrada została zainaugurowana spotkaniem z Michałem Cichym (prowadzenie Michał Sowiński i Katarzyna Trzeciak). Wydarzenie było jednocześnie rozpoczęciem cyklu spotkań „Po debiucie”, w ramach których, od poniedziałku do piątku, prezentowani są finaliści i finalistki Nagrody Conrada – wyróżnienia przyznawanego za najlepszy debiut ubiegłego roku. Autor opowiedział o swoich warszawskich fascynacjach, a także o tym, że w życiu należy mniej się spieszyć, ale za to być bardziej uważnym.

„Czyja Ukraina?” – dyskusja Igora T. Miecika z Pawłem Pieniążkiem i Ziemowitem Szczerkiem, prowadzona przez Irynę Vikyrchak, ogniskowała wokół problemu przyszłości Ukrainy. Rozmówcy zgodzili się co do tego, że Ukraina jako wspólnota społeczno-kulturowa jest silna, co daje nadzieję na przezwyciężenie przedłużającego się kryzysu. Problemem pozostaje jednak słabość instytucji państwowych i brak elit politycznych.

Równolegle odbyło się spotkanie z Magdaleną Parys (prowadzenie Marcin Wilk), podczas którego autorka opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z niemieckim rynkiem wydawniczym.


CZYTAJ TEKSTY Z FESTIWALOWYCH DODATKÓW DO "TYGODNIKA POWSZECHNEGO" I ŚLEDŹ NA BIEŻĄCO RELACJE Z WYDARZEŃ CONRAD FESTIVAL.


Popołudniem miało miejsce długo wyczekiwane spotkanie ze Swietłaną Aleksijewicz (prowadzenie  Wacław Radziwinowicz). Rozmowa dotykała problemów najważniejszych – miłości, starości i śmierci, ale również warsztatu pisarskiego reporterki, czyli jak udaje się jej opisywać w tak niezwykły i empatyczny sposób cierpienie drugiego człowieka.

Wernisaż wystawy „Hannah Arendt. Ufność w człowieczeństwo” poprzedził spotkanie z wybitną niemiecką reżyserką Margarethe von Trottą (prowadzenie: Anita Piotrowska), twórczynią filmu „Hannah Arendt”. Podczas spotkania artystka opowiedziała o swojej fascynacji wybitną niemiecką filozofką, której myśl wydaje się kluczowa dla zrozumienia skomplikowanych zawirowań XX wieku. Postać Arendt nie przestaje fascynować i inspirować, dlatego, szczególnie dziś, gdy sytuacja na świecie jest wyjątkowo niespokojna, wciąż wart ją czytać.

Ostatnia rozmowa tego dnia odbyła się między dwoma pisarzami – Wiesławem Myśliwskim i Jerzym Franczakiem. Spotkanie prozaików w znacznej mierze obracało się wokół sztuki pisania. Bardzo ważnym kontekstem rozważań była kultura chłopska – tradycja szczególnie ważna dla autora Nagiego sadu. Co może ona dać pisarzowi? I czy w ogóle możemy dziś o czymś takim mówić? Literatura, szczególnie dzięki tym wpływom, ma na celu, zdaniem Myśliwskiego, przede wszystkim przywrócenie godności człowiekowi.

Dzień zakończył się projekcją filmu „Hannah Arendt” (reż. Margarethe von Trotta, Francja 2012) w Kinie pod Baranami. 

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Redaktor i krytyk literacki, stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.