Reklama

Co widzi biskup

Co widzi biskup

13.10.2014
Czyta się kilka minut
Jak wyjaśnić fakt, że biskup dostrzegł w podręczniku hedonizm, konsumpcjonizm, ślimaka i smoka, a nie zauważył spędzającej ze sobą czas rodziny?
W

Wiele jest powodów, by czepiać się elementarza, jaki dzieciom z pierwszych klas podarowało państwo – krytykować np. sam pomysł zbawiania edukacji jedynie słuszną książką. Kiedy więc min. Kluzik-Rostkowska zdziwiła się, że hierarchowie zajęli się państwowym podręcznikiem, podczas gdy nie pochylali się nad niepaństwowymi, nie sposób się zgodzić: podobny zarzut można wszak postawić mediom, które zresztą część wątpliwości bp. Marka Mendyka – infantylne treści, językowe wpadki – podzielały.
Problem w tym, że obok zarzutów sensownych, w analizie hierarchy pojawiły się też nietrafione. Na zarzut, że bohaterowie elementarza dekorują choinkę, a nie dzielą się opłatkiem, można odpowiedzieć słowami samego biskupa (że katecheci powinni uzupełnić to, czego nie ma w elementarzu; na tym polega różnica między powszechną edukacją a lekcjami religii). Na uwagę, że w podręczniku niewłaściwie...

1417

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]